Tshirt Ütüleme

Ev işleri düşünüldüğünde en keyifsiz olanı elbette ütü yapmak. Saatlerce ayakta durarak birbirinden kırışık kıyafetleri ütülemeye çalışmak, her biri için ayrı ayarlamalar yapmak elbette kimse için zevkli bir aktivite değildir. Ütü yaparken mutlaka ütülenecek olan giysinin kumaş yapısına uygun ısı ayarı yapılmalıdır. Aksi takdirde kumaş yanabileceği gibi, renk değişikliği, deformasyon gibi durumlar da söz konusu olabilir. Tshirt ütüleme işleminde bile bu durum hafife alınmamalı, mutlaka talimata uygun ayarda ütülenmelidir.

Tshirt ütülemek oldukça fazla zaman alır. Bu zamanı en aza indirmek için birkaç püf noktaya dikkat edilebilir. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

– Mutlaka ütü masası kullanılmalı ve masanın boyu doğru ayarlanmalıdır.

– Ütüleme işlemine başlamadan önce aynı türde kumaş yapısına sahip olan tshirt modelleri ayrılmalıdır. Bu sayede sürekli ısı ayarı değişikliği yapmak zorunda kalınmaz.

– Ütüleme en sevilen tshirtten başlamak, bu işlemin daha keyifli hale gelmesini sağlamak için iyi bir başlangıç olabilir.

– Ütü suyunun eksik olmamasına dikkat edin, bu özellikle çok kırışık olan tshirtleri ütülerken işinize yarayacaktır.

– Baskılı tshirt modellerini ütülemek diğerlerine göre biraz daha hassasiyet gerektirir. Baskının bozulmaması için yüksek ısı kullanılmamasına dikkat edilmesi ve ters çevirerek iç kısımdan ütülenmesi önerilir.

– Yakalı tshirt ütüleme de oldukça uğraştırıcıdır. Yaka kısmının düzgün ütülenebilmesi için elle düzenleterek uygulama yapmak gerekir. Bir yandan düzeltip diğer yandan ütülerken ütünün elinize temas etmemesine de dikkat etmelisiniz.

– Ütülediğiniz tshirtleri hemen katlamak ütüden kaynaklı ısıyla birlikte kat izlerinin oluşmasına neden olur. Bu yüzden ütünün tamamını bitirdikten sonra katlama işlemine geçmek daha mantıklı bir uygulama olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir