Tül Ütüleme

Evlerimizde ve diğer yaşam alanlarımızda genel olarak tül seçimlerine çok dikkat ederiz. Bunlar sadece bir gereksinim değil, aynı zamanda evin görsel estetikliğine katkıda bulunan unsurlardır. Doğru bir tül seçimi ile bir anda evin havasını değiştirebilmek mümkünken, tüllerin sadece şıklığı değil, temiz ve ütülü olması da önemlidir. Tül ütüleme işlemi çok zaman alan ve zahmetli bir işlem olduğu için, bu uygulama genellikle uzaklaşarak kaçma isteği yaratır.

Peki, tül nasıl ütülenir?

Her geçen gün farklı tül seçenekleri ortaya çıktığı için, tül ütüleme konusunda tek bir yöntem söz konusu değildir. Ancak her tül türünde dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

– Tül yıkama işlemi kullanım talimatına uygun olarak yapılmalı, ütüleme işlemine başlamadan önce de mutlaka talimatlara dikkat edilmelidir.

– Tüller kurutma makinesinde değil, açık hava kurutulmalıdır.

– Tülün kumaşına zarar vermemek açısından uygun ütü ayarlamaları yapılmalı ve ona göre ütülenmeye başlanmalıdır.

– Mutlaka ütü masası kullanmak gerekir.

– Buhar gücü yüksek bir ütüye sahipseniz dikey ütüleme yoluna gidebilirsiniz. Bu şekilde hem daha az zaman harcar hem de inatçı kırışıklıklardan daha kolay kurtulabilirsiniz.

– Tülde ciddi anlamda kırışıklık oluşmuşsa, bunun buhar yoluyla açılması mümkün olmayacağı için kuru temizlemeci desteği almak mantıklı olacaktır.

– Tülün çok kirli olmadığını düşünüyorsanız düşük ayarda yıkayıp, yıkadıktan sonra direk olarak yerine asın. Bu şekilde çok kırışmayacağı için ütüleme derdinden de kurtulmuş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir